Saç Ekimi

Saç kaybına uğramış kişilere yeni saçları en doğal ve kalıcı olarak kazandırmanın yolu saç ekimidir.

Saç Ekimi Nedir, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir ?

Saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin verici alandan alınarak, başın saçlanması istenilen bölgelerine yerleştirilmesidir. Saç ekimi, mutlaka uzman bir doktor ve ekip tarafından yapılması gereken komplike bir girişimdir. Saç ekiminde sağlıklı ve güvenilir bir süreç ve sonuç sağlanması için, kişiye özel bir tedavi geliştirilmesi gerekir.

Saç ekiminin steril ve hijyenik bir hastane ya da klinik ortamında yapılması saç ekiminde yaşanabilecek risklerinin en aza indirecektir. Saç ekiminin, uzman ve deneyimli bir cerrah ve profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi, sağlıklı ve başarılı bir sonuç için olmazsa olmaz bir kriter.

Saç Ekimi Uygulaması

Saç ekimi, lokal anestezi ile 6-8 saat süren bir operasyondur. Saç ekiminin ilk aşamasında saç kökleri doktorlar tarafından toplanır. Daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir.

Saç ekimi lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için ağrı ve acı hissedilmez. Saç ekimi sonrasında doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması halinde herhangi bir ağrı olmaz. Uzman doktor ve tecrübeli bir ekibin yaptığı hiçbir saç ekimi operasyonunda köklerin alındığı bölgelerde seyrelme olmaz.

FUE Saç Ekimi Nedir?

Follicilar Unit Extraction modern saç ekim yöntemidir. FUE saç ekiminde transfer edilecek saç kökleri (foliküler ünit) kalıcı saçların yoğun oldukları ense bölgesinden mikromotor yardımı ile büyütme altında alınır (extraction). Dikiş atılmaz ve dikiş izi oluşmaz. Saç verici bölge çoğunlukla ense bölgesidir ancak nadiren göğüs kılı gibi diğer bölgelerde kullanılır. Verici bölge on gün içerisinde tamamen iyileşir. Saç ekimi yapılacak bölgede özel iğnelerle küçük delikler açılır ve folüküler ünitlere ayrıştırılmış saçlar bu deliklere yerleştirilir. Saçların ekilme açısı orijinal saçların açısına paraleldir. Saç ekiminde foliküler ünit kullanımı hastaya doğal görünüm kazandırır. Ekilen saçlar iki-üç hafta içinde dökülürler ve iki-üç ay içinde tekrar kalıcı olarak çıkarlar.Tam sonucun ortaya çıkması 8-12 ay arasında bir zaman dilimini alır.

FUE Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Saç ekimi sonrası verici bölgede düz çizgi şeklinde iz oluşmaz, Verici alanda iyileşme süresi kısadır. Hipertrofik skar adı verilen kötü yara izi oluşma şansı düşüktür. Saç ekimi sonrası hareket kısıtlılığı yapmaz, daha konforludur. Kafa derisi çok gerginse iyi bir alternatiftir. Verici alan genişletilse de iz büyüme riski olmaz. Kafa harici (Omuz ve Göğüs bölgesinden) saç kökleri de alınabilir. Özellikle sınırlı sayıda saç ihtiyacı olduğunda tercih sebebidir.

Saç Ekiminde Başarı: İyileşme Sonrası Doğal Görünüm

Saç ekimi girişiminin başarılı olabilmesi için ekilen saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir şekilde kanlanması; yani “tutması” gerekmektedir. Doğru uygulama saç ekiminin başarı şansını yükseltmektedir. Doğal bir görünüm için saçların kel olan bölgelere doğru mesafede, doğru açıyla ve doğru yoğunlukta ekilmesi çok önem taşımaktadır. İyileşme sürecinin ardından doğal görünümlü bir saç ekimi sonucu için doktorun bu alandaki deneyimi ve sanatkarlığı son derece önemlidir.

Randevu ve Bilgi Almak İçin