Başarılı Emzirme ve Anne Sütü Politikası

ANNE SÜTÜ HER BEBEĞİN HAKKIDIR !

 1. Hastanemizin Anne sütü ve emzirmeyi destekleyen 11 ilkeden oluşan yazılı bir politikası vardır ve bu düzenli aralıklarla tüm sağlık personellerimizin bilgisine sunulmaktadır.
 2. Tüm sağlık personelimiz, 11 ilkeden oluşan politikamız doğrultusunda eğitilmektedir.
 3. Emzirme eğitimi, ebe veya hemşirelerimiz tarafından yeni doğum yapmış annelere verilmektedir. Anne adayları, gebelik süresince anne sütünün yararları ve emzirme yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir. Emzirme odası, yeni doğum yapmış annelerin hastane ziyaretinde kullanımına hazır bir şekilde bulundurulmaktadır.
 4. Doğumdan sonra bebeklerin anneleri ile tentene temas kurması sağlanmaktadır; emzirmeye başlaması için anneye yardımcı olunmaktadır.
 5. Anneye, hastanede kaldığı dönemde doğru emzirme tekniği ve pozisyonları gösterilmektedir, ortaya çıkan sorunlar anne ile birlikte çözülmektedir. Bebeğin anneden ayrı kalması gereken durumlarda sütün devamı için elle sağma yöntemi anneye gösterilmektedir.
 6. Tıbbi bir zorunluluk olmadıkça, yeni doğanlara anne sütünden başka yiyecek, içecek verilmemektedir ve aileler bu konuda bilgilendirilmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda da aileler bilgilendirilmektedir.
 7. Anne ve bebeğin aynı odada, 24 saat bir arada kalmaları sağlanmaktadır ve uygulanmaktadır.
 8. Bebeğin her isteyişinde emzirilmesi teşvik edilmektedir.
 9. Emzirilen bebeklere biberon, emzik türünden herhangi bir şey verilmemektedir ve bunların doğal emmeyi engellediği aileye anlatılmaktadır.
 10. Anneler, taburcu olduktan sonra emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri ve bebekleri ile kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri için hastanemizden ya da bir sağlık kuruluşundan faydalanmaları konusunda bilgilendirilmektedir.
 11. Kurumumuzda “Uluslararası Mama Kodu” uygulamaları benimsenmekte ve uygulanmaktadır. Kurumumuzda anne sütü muadili ürünü destekleyen afiş, broşür bulundurulmamaktadır. Hastanemizde üzerinde anne sütü muadili ürün reklamı olan büyüme eğrisi, aşı kartı, takvim, kalem, poster vb. araç ve gereçler kullanılmamaktadır.

Birim Doktorları

Doktora Sor

Birime dair sorularınızı doktorlarımıza sorabilirsiniz, 1 gün içerisinde hekimimiz sorularınızı cevaplamış olacaktır.

Uzm. Dr. Sefa KAZANCI

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Vega Hastanesi Çorlu - Uzm. Dr. Yonca Atılbaz - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uzm. Dr. Yonca ATILBAZ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

  Randevu ve Bilgi Almak İçin