Dil Tercihi

Check Up
Check Up

Check Up genel bir vücut taramasıdır. İçinde laboratuvar testleri, kan testleri, idrar ve dışkı testleri ve radyolojik tetkikler yani görüntüleme tetkikleri, kanser tarama testleri ve uzman doktor değerlendirmeleri bulunur.

Sağlık sektörü olarak amacımız yalnızca tespit edilen hastalığı tedavi edip takip etmek değil hastalıklar meydana gelmeden de korunmak ve önlemektir. Hayat koşuşturması içerisinde zaman zaman es geçtiğimiz aslında en önemli ve bizim için kıymetli olan sağlığımıza hassasiyet göstermemiz için fırsat verir. Unutmayın: Erken teşhis hayat kurtarır…

Niçin Check-Up Yaptırmalıyız?

Modern tıp, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlar. Çünkü hastalık ortaya çıktıktan sonra hem tedavisi çok daha pahalıdır hem de sağlık artık bir kez bozulmuş olur. İşte bu nedenle, hiç şikayeti olmasa da her insanın belirli periyodlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Bu periyodlar yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişebilir. Çağımızın hastalıları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesi açısından son derece büyük önem taşır. Ayrıca birçok hastalık hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyredebilir. Öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara sonunda çok ciddi hasarlara yol açan hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da yine erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

O güne kadar kişinin farkında olmadığı hastalıklar veya hastalığa yol açacak durumlar saptanırsa bireylere önleyici tedbirler, örneğin yaşam tarzında değişikler (sigara bırakılması, alkol sınırlaması, egzersiz), beslenme alışkanlıklarında değişiklikler önerilebilir. Koruyucu nitelikte tıbbi ve cerrahi tedaviler ve girişimlerle hastalıkların oluşumunun önüne geçilebilir veya erken aşamadaki rahatsızlıkların ilerlemesi engellenebilir.

Tıbbın her alanında gerçekleşen araştırmaların sonucunda pek çok hastalık için etkin girişim ve tedaviler geliştirilmektedir. Bunlar arasında şeker, kolesterol ve hipertansiyonla mücadele edilerek koroner kalp hastalığı, periferik damar hastalıkları, felç ve beyin kanaması gibi santral sinir sistemi hastalıkları engellenebilmektedir. Sigaraya bağlı akciğer hastalığı, alkol veya hepatit B virüsüne bağlı karaciğer hastalığı taramalarla açabilecekleri sorunlar açısından seyirleri önceden değiştirilebilen hastalıklar arasında sayılabilir. Meme, rahim boynu, kalın bağırsak ve prostat gibi sık görülen bazı kanserler, kansızlık, kemik erimesi gibi hastalıkları erken tanıyarak bunların yol açacağı sorunlar giderilebilmektedir. Check-up’ın mensturasyon (adet) günlerine rastlamaması tavsiye olunur.

Hastanemizde Gerçekleştirilen Check-Up Çeşitleri:

  • Prostat Check-Up

  • Şeker Hastalığı Tarama Check-Up

  • Vega Check-Up (Kadın)

  • Vega Check-Up (Erkek)

  • Vega Gold Check-Up (Kadın)

  • Vega Gold Check-Up (Erkek)

  • Vega Gold Check-Up (Çocuk)