Kasık Fıtığı

Bir organın normalde bulunması gerektiği boşluktan başka bir yere hareket etmesine fıtık (hernia) denilmektedir. Bulunduğu yere göre isimlendirilir.

Doktora Sor

Kasık Fıtığı konusuna dair sorularınızı doktorlarımıza danışabilirsiniz, 1 gün içerisinde hekimimiz sorularınızı cevaplamış olacaktır.

  Kasık Fıtıkları

  Kasık bölgesinde gelişen fıtıklardır. Tüm fıtıkların %75’ini kasık fıtıkları oluşturur ve erkeklerde kadınlara oranla 25 kat daha fazla görülür. Direkt ve indirekt denilen iki tipi mevcuttur. Genelde iki tipte birbirine benzer ama indirekt olanı her yaşta görülebilir ve testis torbasına kadar inebilme potansiyeli mevcuttur. Direkt olan genelde karın duvarının zayıfladığı orta ve ileri yaşlarda görülür. Her iki tipin tedavisinde aynı ameliyat yapılır.Fıtık genelde zararsızmış gibi görünse de doktorunuz sizi muayene ettikten sonra genellikle ameliyatı önerecektir. Çünkü fıtığın sıkışması ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar göz korkutucu ve hatta hayatı tehdit edici olabilir.

  Kasık Fıtığında Görülen Bulgular Nelerdir?

  • Bulantı, kusma, iştahsızlık
  • Gaz ve büyük abdest çıkaramama
  • Karın şişliği ve gaz ağrısı hissi
  • Ateş
  • Artmış nabız
  • Hızla şiddetlenen karın ve kasık ağrısı
  • Fıtık şişkinliğinin renginde morarma veya kızarma görülebilir.

  Fıtık Teşhisi Nasıl Konulur?

  Genellikle sadece muayene sonucu fıtık teşhisi konulur. Bazen çok küçük fıtıklarda ultrasonografi yardımıyla da teşhis konulabilir.

  Kasık Fıtığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Fıtık anatomik bir problem olduğu için genellikle tedavisi ameliyattır. Nadiren operasyon riski yüksek hastalarda takip etme önerilebilir. Ameliyatında da açık ve kapalı (laparoskopik) ameliyat yöntemleri kullanılabilir.

  Açık Ameliyat Yöntemi Nasıldır?

  Açık ameliyat yönteminde fıtığın olduğu kasığa 6-7 cm lik bir kesi yapılır ve buradan girilerek fıtık içindeki organlar karın içine atılır ve yırtık bölgenin üstü dikilir. Çoğunlukla dokular zayıf olduğundan dolayı bu dikilen bölgenin üzerine ayrıca sentetik bir fıtık yaması (mesh) yerleştirilir. Bu yamalar vücudun nadiren reaksiyon gösterdiği materyallerden yapılmıştır. Son zamanlarda artık dikişe de gerek göstermeyeni kendiliğinden yapışan yamalar kullanılmaktadır.

  Kapalı (Laparoskopik) Ameliyat Nasıldır?

  Laparoskopik ameliyatta 3 adet küçük delikten girilerek bir ince kamera vasıtasıyla fıtık bölgesine ulaşılır ve fıtığın içi boşaltıldıktan sonra aynı açık ameliyattaki gibi yama konulur. Açık ve kapalı ameliyatta birbirinin benzeri işlemler yapılır ama açık ameliyata göre daha konforlu ve ağrısızdır.

  Birim Doktorları

  Randevu ve Bilgi Almak İçin