Dil Tercihi

Baş ağrısı ve Migreni Tetikleyen Nedenlerden Kaçınmak İçin Ne Yapmalısınız?

Baş Ağrısı ve Migren için 6 İpucu

Diyet:

Ağrıları tetikleyen belirli yiyecekler var. Bunlardan kaçınmaları konusunda hastaları en çok uyardığımız ikisi ise monosodyum glutamat (MSG) ve nitrik oksit. Çin yemekleri, eski kaşar, kırmızı şarap, noodle, çikolata bunları içeren yiyecekler arasında. Merak etmeyin, bu yiyecekleri tamamen kesmeniz gerekmiyor ama miktarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Kafein:

Baş ağrısı, özellikle migreni olan kişiler için aşırı miktarda kafein sakıncalıdır. Ama günlük 100-150 mg arasında kullanımla baş ağrısından korumasını bile sağlayabilirsiniz. Birçok kişiden sabah içtekleri bir bardak kahvenin migrenlerine çok iyi geldiğini duyuyoruz.

Ek Besinler:

Yapılan araştırmalara göre 3 tane ürünün iyi geldiğini biliyoruz. Magnezyum bunlardan birisi. Günlük 400-500 mg kullanımı ile fayda sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde B2 de korumaya yönelik iyi gelebiliyor. Üçüncü ürün ise Q10 koenzimi.

Uyku:

Uyku, baş ağrıları konusunda önemli bir yere sahip. Farkında olmadığınız bir uyku sorununuz varsa, bu baş ağrılarınızın sıklığı ve şiddetinde sorunlaya yol açabilir. Gürültü ve Işık: Birçok kişi için gürültü ve ışık en büyük tetikleyici olabiliyor. Ekran önünde parlak ışıklara ve yüksek sese maruz kalan kişilerin migren ağrısı ile karşı karşıya kalabilir. Hava: Baş ağrılarına sebep olan kontrol edemediğimiz bir diğer faktör de hava. Sıcaklıktaki ani düşüşler ve yükselişler insanlara ciddi anlamda tehdit oluşturabiliyorlar.

Gürültü ve Işık:

Birçok kişi için gürültü ve ışık en büyük tetikleyici olabiliyor. Ekran önünde parlak ışıklara ve yüksek sese maruz kalan kişilerin migren ağrısı ile karşı karşıya kalabilir.

Hava:

Baş ağrılarına sebep olan kontrol edemediğimiz bir diğer faktör de hava. Sıcaklıktaki ani düşüşler ve yükselişler insanlara ciddi anlamda tehdit oluşturabiliyorlar.