Dil Tercihi

Sağlıklı Ayakkabı Seçmenin Kuralları

Ayaklarımız gün boyunca ağırlığımızı taşıyan birer biyomekanik mucizedirler. Görevlerini ömrümüzün sonuna kadar kusursuz bir şekilde yapabilmeleri, kusursuz ayakkabılara bağlıdır ve bu kadarcık olsun iyiliği haketmektedirler. Bugünkü yazımızda ayak sağlığımızı yakından ilgilendiren sağlıklı ayakkabı seçmenin kurallarına değineceğiz.

İlk olarak, ayakkabı almaya mutlaka günün sonunda gidilmelidir. Çünkü sıradan bir günlük aktiviteden sonra ayaklarımız normal haline göre % 5, ağır sportif aktiviteden sonra % 8 oranında daha büyüktürler. Bu nedenle yeni bir ayakkabı alırken akşam saatlerinin tercih edilmesi ayakkabının daha sonra sıkmaması için önemlidir. Ayrıca yük binmesiyle birlikte ayakta genişleme ve uzama meydana geldiğinden ayakkabının uyumu mutlaka ayakta değerlendirilmelidir.

Ayakkabının uzunluğu ve genişliği ayakla orantılı olmalıdır. Yaş ilerledikçe ayak arklarında çökme sonucu ayaklar uzar ya da genişler, bu nedenle ayak numarası her seferinde kontrol edilmelidir. Ayrıca ayakkabı numaraları modelden modele ve kalıptan kalıba farklılık gösterebileceği için ayakkabı mutlaka deneyerek alınmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ayakkabının ikisinin birlikte denenmesi ve bir miktar yürünmesidir. Çünkü birçok kişide ayaklar arasında büyüklük farkı vardır. Ayakkabı büyük olan ayağa göre alınmalıdır.

Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği, ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvıracak kadar yüksek ya da esnek olmalı. En uzun parmak ayakkabının ön kısmıyla temas etmemelidir. Ayağın en geniş kısmıyla ayakkabının en geniş kısmı örtüşmelidir.

Ayakkabının üstünün ayağın hava almasına izin veren deri gibi doğal materyallerden, tabanının da şok emici, esnek malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edin.

Yapılacak aktiviteye göre ayakkabı seçilmelidir. Örneğin koşu ayakkabıları, ayağın ön kısmına gelecek darbeleri karşılayacak şekilde; tenis ayakkabıları ise bileği destekleyip, ani dönüş ve duruşlara imkan verecek şekilde tasarlanır. Bu nedenle her spor dalı için ayrı bir ayakkabı kullanımı iyi bir fikirdir. Özen gösterilmesi gereken bir diğer nokta da, hiçbir ayakkabı kullanım süresinden daha uzun süre giyilmemelidir.

Son olarak satıcının “Ayakkabının açılıp, ayağınıza uyacağı” sözlerine kesinlikle inanmayın. Ayakkabılar giydiğiniz anda rahat olmalıdırlar.