Dil Tercihi

Doğum Lekelerinden Kurtulmak Mümkün

Güneşin yaşam kaynağımız olduğunu aklımızdan çıkarmasak da zararlı olabileceğini de bilmeliyiz. Özellikle tenimiz için ‘düşman’ olan güneş, kötü bir miras bırakabiliyor. Sivilce, iz, kırışıklık ya da lekeler, güneşin cildimizi kötü etkiliyor. Hem kadınlarda hem erkeklerde, yıllar boyunca maruz kalınan güneş ışığının zarar verici etkileri, biriktikçe ortaya çıkıyor. Güneşin bu zararlı etkileri, özellikle 40’lı yaşlarda güneş lekeleri, aktinik hasar dediğimiz cildin kabalaşması ve kalınlaşması, belli bölgelerde kızarıklık ve kabuklanma ve hatta iyi huylu deri tümörlerinin oluşumu ile kendini gösteriyor. Tüm bu cilt sorunları hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiyi olumsuz etkiliyor. Ancak tüm suçu güneşe atmak da haksızlık olabilir. Çünkü cilt lekelerinde yaş aslında önemli bir faktör. Bunun yanı sıra cilt lekeleri hamilelikler, doğum kontrol hapları, menopoz gibi hormonal değişiklikler nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Dermatoloji Uzmanı Uzm.Dr Züleyha Yaman BÜYÜKADALI , cilt lekeleriyle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

Omuzlardaki Lekelerin Sorumlusu Güneş

Güneşlenmeyi çok sevenlerde ve güneş yanığı olanlarda sonradan omuzlarda iri kahverengi lekeler ortaya çıkabiliyor. Aşırı güneş ışığına maruz kalmaya bağlı görülen bu lekeler, kol ve bacaklarda özellikle diz ve dirseklerden aşağıda ve el üzerlerinde ortaya çıkabiliyor. Ayrıca diğer bölgelerden farklı olarak su damlası şeklinde ve beyaz renkte oluşuyla diğerlerinden ayırt edilebiliyor.

Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt lekelerinin en sık görüldüğü dönemlerden biri de hamileliktir. Hamilelikle birlikte cildin güneşe karşı daha hassaslaşması sonucu çeşitli lekeler görülebiliyor. Bu lekelerin kalıcı olması kadınların en büyük korkulu rüyası. Ancak leke tedavisindeki yeni teknoloji sayesinde bu lekeler de giderilebiliyor. Hamilelikte oluşan lekeler ile doğumsal iz ve lekelerde, lekeye yol açan durum ‘melanin’ yani cilde renk veren pigment birikimi ise, derinin hangi tabakasında olduğu saptanmalı ve ona göre doğru yöntem seçilmeli. Hatta bu yöntem bazı durumlarda ablatif lazer ile cildin o tabakasının kazınması şeklinde de yapılabilir. Damarsal bir yapıya sahip doğum lekeleri için ise, vasküler lazerlerin devreye girmesi gerekiyor.

Cilt Lekeleri İçin En Uygun Mevsim Kış

Tüm bu lekelerin oluşmaması için, öncelikle erken yaşlardan itibaren, güneş ışığına yoğun maruziyetten kaçınılması gerekiyor. Bunun için özellikle, güneş koruyucu kremlerden, şapka, şemsiye gibi aksesuarlardan faydalanmalı, doğal ya da yapay ultraviyole ışınlarından kaçınmalı ve bronzlaşmadan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Op.Dr. Züleyha Yaman BÜYÜKADALI, “Bununla birlikte lekeler artık oluştuysa, kış mevsimi mücadele için en doğru zaman. Uygun leke açıcı kremlerle birlikte seçilen doğru uygulamalar, kişiyi mevcut lekelerinden kurtarabilir.

Cilt Lekeleri Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Leke tedavisinde son dönemde çok çeşitli uygulamalardan faydalanılabiliyor. Kimyasal peeling, karbonpeeling, enzim peeling ve fraksiyonel lazerle cilt soyma, plateletten zengin plazma (PRP) enjeksiyonu, leke mezoterapisi, dermaroller gibi yöntemler bunlardan birkaçı olarak öne çıkıyor. Kişinin cilt rengi, hassasiyeti, yaşı, lekenin derinliği gibi bireysel faktörlerin leke giderici yöntem belirlenmesinde, göz önünde bulundurulması gerekiyor. Örneğin açık ten rengine sahip, açık kahverengi çilleri ve çil benzeri ama daha iri lekeleri olanlarda tercih edilecek doğru yöntem; genellikle 4-8 seans karbon peeling ya da hafif dozlarda fraksiyonel lazer ile cilt soyma olabilir. Karbon peeling, lazerle yapılan bir yöntem olup, derideki lekeleri açtığı gibi gözenekleri sıkılaştırıyor, cildin alt tabakasında kolajen liflerin yenilenmesini sağlayarak yüzeysel kırışıkları da azaltabiliyor. Fraksiyonel lazerle cilt soymada ise, 5-7 günün sonunda, parlak, lekesiz, canlı, gözeneklerinden ve ince kırışıklıklarından arınmış bir cilt elde ediliyor.

Koyu Tenliler Dikkat!

Daha koyu ten rengine sahip kişilerde ise, lekeleri silmek için agresif (güçlü) soyma yöntemleri riskli olabiliyor. Bu vakalarda lekeler, cildin daha alt tabakalarına yerleşiyor. Bu nedenle lekelerde tam tersine koyulaşma ya da ilk etapta düzelse bile zamanla lekenin geri gelmesi olasılığı mevcut. Böyle durumlarda riske etmemek için karbon peeling gibi güvenli lazer uygulamaları, enzimatik yöntemler, roller ve PRP, duruma göre leke mezoterapisi tercih edilebiliyor.