Dil Tercihi

Menisküs Yaralanmaları

Menisküs yırtıkları dizde en sık görülen spor yaralanmalarının başında geliyor. Diğer bir çok diz yaralanması gibi ağrılı ve hareketi zorlaştırıcı olabilmektedir.

Peki Menisküs Nedir?

Menisküs; dizin her iki yanında bulunan kıkırdağı koruyan ve eklemi sağlamlaştıran C şeklinde olan yapılardır.Menisküs eklemde kıkırdağı ve kemiği basınca karşı korur eklem binen yükü dağıtır ve kıkırdağın erken hasarlanmasını önler.Menisküs yırtıkları genelde dizin döndürücü yaralanmalarında sık karşımıza çıkmaktadır.
Menisküs yırtıkları genelde futbol ve basketbol gibi kontakt sporlarda görülmekle birlikte birçok spor dalında ani dönüş hareketlerine bağlı olarak dizdeki diğer yaralanmalarla (ör:Ön çapraz bağ yırtığı) birlikte karşımıza çıkmaktadır.Menisküsün yapısı yaş ilerledikçe yaralanmaya daha müsait duruma gelir bu yüzden yaşlı sporcularda menisküs yaralanması daha basit şekilde oluşabilmektedir.

Menisküs yırtığı belirtileri nelerdir?

  • Dizde ağrı
  • Şişme
  • Yaralanma esnasında dizde patlama hissi
  • Dizi bükme ve düzeltmede zorluk olması
  • Dizin sıkışması veya kilitlenmesi eğilimi

Yaralanmadan hemen sonra ağrı hafif olabilir hatta yaralanmadan sonra spora devam edebilenlerde az değildir.Ancak dizdeki şişlik (inflamasyon) arttıkça ağrıda artacaktır.

Menisküs yırtığının tanısı öncelikle kapsamlı bir muayene ve doktorun yaralanma hakkında soracağı sorularla (anamnez) konmaya çalışılacaktır.Yaralanma sonucu kemikte kırık olup olmadığı ve diğer problemler için öncelikle X-ray (direk grafi) çekilecektir.Menisküs yırtığı düşünülüyorsa tüm bunların ardından kıkırdak ve menisküsü daha ayrıntılı değerlendiren MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) çekimi gerekecektir.

Menisküs Yırtığının Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Menisküs yırtığının tedavisi yırtığın büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak değişmektedir.Tedaviyi etkileyen diğer etmenler yaş,aktivite seviyesi ve eşlik eden yaralanmalardır.

Menisküsün dış kısmı ,çoğunlukla ‘kırmızı bölge’ olarak adlandırılır,iyi bir kan dolaşımına sahiptir ve eğer yırtık küçükse kendiliğinden iyileşebilmektedir.Buna karşılık menisküsün iç üçte ikilik kesimi ‘beyaz bölge’ olarak bilinir ve bu bölgeyi besleyen kan damarları mevcut değildir.Bu bölgedeki yırtıklar kendi başına iyileşemeyecek ve büyük oranda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulacaktır.

Yaptığım bir menisküs ameliyatından ufak iki video ekliyorum. İlk video da menisküs temizlenmesi, ikinci kısımda da menisküsün dikilmesi var.

Diz yaralanmalarında da ilk olarak ayak bileği yazımızda belirttiğimiz PRICE kurallarını uygulamamız gerekir.Dizimizi koruyup,destekleyip,yüksekte tutup,soğuk uygulamayı evde yapacağımız ilk tedavi olarak unutmamamız gerekiyor.Ancak konservatif tedavi her zaman başarılı olmayabilir.Yırtık büyük,instabil ve kilitlenme şikayeti oluşturuyorsa yırtığı onarmak veya temizleyip düzeltmek için operasyon gerekebilir.Ameliyat genellikle basit olup aynı gün eve gidebilirsiniz.Menisküs onarılırsa sonrasında farklı protokoller gerekecektir.

Menisküs ameliyatları basit olmakla birlikte işlem sonrasında hastaların %85 i iyi veya mükemmel sonuç alır.Ancak uzun vadede onarılmamış büyük yırtığı olan hastaların dizlerinde osteoartrit(diz kireçlenmesi) gelişme riski çok yüksektir.

Dizim ne zaman eski haline döner?

Dizinizin iyileşme süresi ve eski haline dönmesi bir çok faktöre bağlı olmakla birlikte ilk önce menisküs yırtığınızın büyüklüğüne bağlıdır.Ameliyatta sonra tam iyileşme uygulanan prosedüre ve kişinin iyileşme kapasitesine bağlı olarak 4-6 hafta sürmektedir.Çoğu durumda komplikasyonları en aza indirgemek için ve iyileşmeyi hızlandırmak için fizik tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Tedavi Sonrası Spora Ne Zaman Başlayabilirim?

Tibbi ekibinizinde uygun görmesi halinde erken dönemde farklı bir sportif aktivite yapabilirsiniz.(ör:koşucular yüzme yapabilirler)

Ne yaparsanız yapın acele etmeyin! Tedavi edilmiş diziniz aşağıdaki durumları karşılayıncaya kadar sportif faaliyetlere dönmeyin.

  • Dizini ağrısız olarak tamamen bükebiliyor ve düzeltebiliyorsan
  • Yürürken ,koşarken,zıplarken dizinde hiç ağrı hissetmiyorsan
  • Dizin artık şişmiyorsa
  • En önemlisi yaralı dizin yaralanmamış dizin kadar kuvvetlendiyse spora başlayabilirsin.