Dil Tercihi

Beyin Tümörü Nedir?

Çorlu Özel Vega Hastanesi Beyin Ve Sinir Cerrahisi Doktorlarından olan Op.Dr. Cuma Yılmaz Beyin Tümörlerinden bahsetti.

Beyin; yapmayı seçtiğimiz eylemleri (yürümek ve konuşmak, gibi) ve vücudun düşünmeden yaptığı eylemleri (nefes almak, gibi) yönettiğini ifade eden Op.Dr. Cuma YILMAZ, “Beynimiz aynı zamanda duyularımızdan (görme, işitme, dokunma, tat alma ve koklama), hafızamızdan ve kişiliğimizden de sorumludur. Beyin tümörü, beyindeki hücrelerin anormal veya kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanır. Tümörler, iyi huylu (kanser yapıcı olmayan) veya kötü huylu (kanser yapıcı) olabilirler. Beyinde yerleştiklerinden, iyi huylu bir tümör bile tehlikeli olabilir.’’

Beyin Tümörü Nedir?

Genel olarak tümör, bir organizmada veya bir canlıda bulunmaması gereken bir dokunun bir organa yerleşmesi veya o bölgede bulunan dokuların kontrolsüz büyümesine denir.

Beyin Tümörü Hangi Yaşlarda Görülür?

Beyin tümörleri her yaşta görülebilir hatta yeni doğan bebeklerde ve anne karnında bile olabilir. Beyin tümörlerine genel olarak baktığımızda ise orta yaş ve üstü olan grupta görülür.

Beyin Tümörlerinin Oluşum Sebebi Nedir?

Bütün tümörlerin sebepleri aslında tam olarak belli değildir. Bu sebeplerin çok az bir kısmı bilinebiliyor bunlarda; genetik nedenler, çevresel faktörler (radyasyon),bazı kimyasal maddelerdir.

Beyin Tümörünün Erken Belirtileri Nelerdir?

Beyin tümörlerinde baş ağrısı da sık görülebiliyor ama bunun dışında bulantı, görme bozuklukları, vücudun bir tarafındaki güçsüzlükler gibi şikayetler görülebilir. Tümör beynin hangi bölgesini tutuyor ise ona bağlıdır. Mesela görme bölmesini tutuyor ise görme şikayetleri ön planda olurken, hareket fonksiyonlarını etkileyecek bir yerde ise bir tarafımızda güçsüzlük oluşabilir. Tümörün yerine ve hızına göre farklı belirtiler çıkabiliyor. Genel anlamda bulantı kusma gibi etkiler hepsinde görülebilir.

Beyin Tümörleri Kaç Çeşittir?

Beynin bir kendi tümörleri vardır, bir de dışarıdan gelen genelde metastaz dediğimiz tümörleri vardır. Hangi dokudan oluşuyorsa ona göre çeşitli türleri vardır. Tümörlerin İyi huylu ve kötü huylu olarak cinsleri bulunur.

Her Baş Ağrısı Beyin Tümörünü mü İşaret Eder?

Beyin tümörlerinde baş ağrıları da etkilidir ama her baş ağrısının tümör ile ilgisi yoktur. Baş ağrılarının çoğunluğu stres ve migren kaynaklıdır.

Beyin Tümörünün İyi Huylu mu Yoksa Kötü Huylu mu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Uzman doktor hastanın belirtilerine göre özelliklede MR’ daki görüntülerine bakarak belirleyebilir ama net olarak belirlemek için biyopsi yapılıp, patolojisine bakılmalıdır.

Beyin Ameliyatlarının En Önemli Riski Nedir?

Bütün ameliyatlarda kanama, enfeksiyon ve beyinde ödem gelişmesi genel risklerdir. Bunların dışında ameliyat ettiğiniz bölgeye göre hastada konuşma bozuklukları, bazen bir tarafında güçsüzlükler oluşabilir.

Çocuk Beyin Tümörleri Erişkinlerden Neden Farklıdır?

Çocukların hücre yapıları ve dokuları yetişkinlere göre farklıdır. Tümör çocuklarda yetişkinlere göre beynin daha farklı yerlerinde gelişir. Çocuklar anne ve babalarının koruması altında oldukları için daha erken teşhis konulabiliyor. Genel olarak yetişkinlere göre çocuklardaki tümörler daha iyi seyirlidir, yani daha uzun yaşam vadediyorlardır.

Beyin Tümörlerinde Yeni Gelişmeler Var mı?

Tümör anlamında çok büyük bir gelişme yok ama ameliyat yöntemlerinde ve teşhis yöntemlerinde gelişmeler vardır. Birçok hastanede MR’ lar, tomografiler gibi değişiklikler var. Cerrahi yönde ise ultrasonlar ve endoskopi cihazları ile daha derindeki tümörlere ulaşabiliyoruz.