Dil Tercihi

Migren Sadece Baş Ağrısı Mıdır?

Migren Sadece Bir Baş Ağrısı Mıdır?

Migren, genetik hassasiyet taşıyan kişilerde vücudun içsel ve/veya dış etkenler ile ortaya çıkan baş ağrısının ataklar halinde ortaya çıktığı bir beyin hastalığıdır. Migren sadece bir baş ağrısından ibaret olmayıp öncü belirtiler, aura ve baş ağrısı döneminden sonra ortaya çıkan belirtiler toplamından oluşur.

Baş ağrısından 1 ile 3 gün öncesinde aşırı yorgunluk hissi, sebepsiz keyiflilik hali, depresyon, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, aşırı hareketlilik, uyku hâli, fazla yeme ve esneme gibi durumlar görülebilir. Aura adı verilen görsel (yanıp sönen parlak ışıklar, kırık çizgiler, zig-zag çizgiler, nesnelerin büyük veya küçük görülmesi vs), duyusal (vücudun bir bölümünde hissetmeme, yanma, batma ,uyuşma vs),konuşma bozuklukları, dil dolanması, güçsüzlük veya felçlere kadar uzanan durumlar görülebilir.

Ardından baş ağrısı, bulantı, kusma, ışık ve sesten fazlaca rahatsız olma gibi beynin degişik bölgelerinin etkilendiğini ispat eden ve buna bağlı olarak zengin belirtilerden oluşan bir beyin sendromu olup ,bunların göz önünde bulundurularak takip ve tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.