Dil Tercihi

Depresyon ile Mücadele Etmenin 6 Yolu

Aşağıdaki adımlar depresyonla mücadelede size yardımcı olacaktır.

Eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, çaresiz ve umutsuz hissedebilirsiniz ancak kesinlikle teslim olmanıza gerek yok.

Psikolog Adam Borland depresyon için “Depresyonu tam olarak durduramaz ya da iyileştiremezken, etkili başa çıkma teknikleri kullanarak şiddetini azaltabilirsiniz.” demiştir.

İşte Adam Borland’ın depresyonla mücadele etmek için önerileri:

1. Depresyon Belirtilerini Öğrenin

İlk adım, depresyon belirtilerini öğrenmektir. Depresyon başlangıcını ne kadar erken fark ederseniz, o kadar erken önleyici adımlar atabilirsiniz.

Depresyonun habercileri; Uyku düzeniniz veya iştahınız değişiyor mu? Duyarsız mı oldunuz? Daha sinirli misiniz? Sevdiklerinizden uzaklaşıyor musunuz?

Yukarıdaki durumların farkına vardığınızda, erkenden harekete geçin. Depresyondan kurtulmakta daha başarılı olacaksınız.

2. Çevrenizden Destek Alın

Birçok insan depresyona girmeye başladığında farkında olmadan kendini diğer insanlardan uzaklaştırır, fakat sevdiklerinizden uzaklaşmak daha kötü hissetmenizi sağlayacaktır.

Sevdiklerinizden uzaklaşma dürtüsü ile mücadele edin. Bunun yerine, güvenilir aile üyelerinize, arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza ulaşın.

3. Uyku Alışkanlıklarınızı Düzenleyin

Depresyon genellikle uyku düzeninizi bozar, çok fazla ya da çok az uyumanıza sebep olur. Tutarlı bir uyku düzeni sürdürmeye çalışın; bu sayede daha iyi hissedeceksiniz.

Gündüz uykusundan veya uyandıktan sonra yatakta saatlerce vakit geçirmekten kaçının. Uyumakta zorlanıyorsanız yatmadan önce kafein alımınızı, telefon, bilgisayar veya TV’de geçirdiğiniz zamanı sınırlayın.

4. Sağlıklı Beslenin

Depresyonla beraber gelen iştahsızlık ve tembellik, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmeyi zorlaştırabilir. Ancak zayıf bir beslenme programı, sizi daha kötü hissettirecektir.

Yemek pişirmek için zamanınız yoksa, hazır çorba, sandviç ve dondurulmuş yemeklere yönelin. Mümkün olan her öğününüze meyve ve sebzeler eklemeyi unutmayın.

Depresyonda olduğunuzda genellikle daha fazla yiyorsanız, mutfağınızı daha sağlıklı yiyecekler ile doldurun. Depresyonla başa çıkarken sağlıksız yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

5. Egzersiz Yapın

Depresyondayken yapmak istediğiniz son aktivitelerden biri egzersiz olabilir ancak araştırmalar egzersizin sadece iyi hissetmek için değil, aynı zamanda enerji seviyenizi yükseltmek ve uyku düzeninizi iyileştirmek için de güçlü bir araç olduğunu gösteriyor.

Kendinize yorucu bir antrenman programı uygulamanız gerekmez. 10 dakikalık bir yürüyüş için yeterli enerjiyi toplayabiliyorsanız yürüyüş yapın.

Küçük bir fiziksel aktivite bile moralinizi yükseltecek ve sağlığınızı olumlu etkileyecektir.

6. Anlamlı Faaliyetlerde Bulunun

Depresyonun belirleyici özelliklerinden biri, günlük hayatta size zevk veren etkinliklere olan ilginin kaybıdır. Günlük hayatta zevk aldığınız şeyleri yapmak için motive olmasanız bile yine de harekete geçmeyi deneyin.

Yazma, resim yapma veya bir müzik enstrümanı çalma gibi yaratıcı etkinliklere katılın. Çeşitli faliyetlere yönelip başkalarıyla bağlantı kurmaya başladığınızda mental olarak çok daha iyi hissedeceksiniz.

Depresyonu tam olarak durdurmanın kesin bir yolu yok. Ancak, depresyondan kurtulmak için bir plan yapmak, onu daha yönetilebilir hale getirebilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.