Dil Tercihi

Beslenme Çantalarına Ne Konulmalı?

Öncelikle okul çağı çocukların büyüme gelişme döneminde olduğunu akıllardan hiç çıkarmamak gerekiyor. Okula gitmeden evde tüketilecek olan kahvaltı en önemli adımı oluşturuyor. En ideal büyüme gelişme için kahvaltıda mutlaka yumurta, peynir, süt, domates-salatalık-yeşillik ve ekmek grubuna yer verilmelidir.
Okul için hazırlanacak beslenme çantasında ise;
Su kesinlikle unutulmaması gereken en önemli hayati içeceğimiz. Beslenme çantalarında tam gün okula giden çocuklarda 1 lt, yarım gün eğitim gören çocuklarda ise en az 500 ml su mutlaka yer almalıdır.
Süt ve süt ürünleri grubundan bir tanesi (süt, ayran yoğurt, kefir gibi.. ) mutlaka yer almalıdır. Bu yaş grubundaki çocukların kemik sağlıkları için yeterli kalsiyumu almalarını sağlayacaktır.

Meyve beslenme çantanızın olmazsa olmazı olmalıdır. Bir avuç kadar kuru meyve veya avuç büyüklüğündeki bir yaş meyve bir porsiyon olarak yeterli gelecektir. Meyveler içerikleri dolayısıyla hem bağışıklığı destekleyecek hem de yeterli posayı sağlayacaktır. Özellikle tatlılara düşkünlüğü olan çocukların da tatlı ihtiyacını karşılayacak, paketli gıdalara olan yönelimini azaltacaktır.
Kuruyemişler ortalama bir avuç içi kadar 15-20 adete denk gelecek şekilde çantalarda yerini almalıdır.
Kuruyemişler içerdikleri iyi yağ asitleri sayesinde sağlığı olumlu yönde etkileyecek ve çocuğunuzun bilişsel performansını arttırmasına yardımcı olacaktır. Badem, fındık, ceviz gibi besin değeri yüksek kuruyemişlerden her gün farklı bir tanesini tüketmek farklı yağ asitlerinin tamamının alınması adına önemlidir.

Kantinden alınacak paketli ürünler yerine evde hazırlanmış meyve veya sebze eklenerek yapılmış besleyici değeri yüksek kekler kullanılmalıdır. Paketli ürünler henüz çok küçük yaşlardaki çocuklarda dahi kan şekeri bozukluklarına, insülin direncine ve kan yağlarında yükselmelere neden olmaktadır. Bu noktada çocuklara harçlık verip kantine yönlendirmek yerine gerçek anlamda besleyici bir beslenme
çantası hazırlanması çocuğun sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Öğle arası okulda kalmak zorunda olan çocuklar için ise evde hazırlanmış sandviçler hem keyifle tüketeceği bir öğün oluşturacak hem de besleyici değeri büyüme gelişmesini destekleyecektir. Sandviçin içine peynir dilinleri, ton balık, ızgara tavuk veya köfte ve içine ilave olarak domates-salatalık-yeşillikler harika bir besin örüntüsü oluşturacaktır. İçecek olarak ayran, kefir veya süt eşlik edebilir.

Tüm öğrencilere sağlıklı ve dengeli beslenecekleri bir eğitim-öğretim yılı diliyorum.