Elektromanyetik alanlar doğal veya insan yapımı kaynaklar tarafından oluşturulur. Trafo, yüksek gerilim hatları, elektrikli cihazlar, TV ve bilgisayarlar, antenler, cep telefonları, saç kurutma makinesi vs. gibi elektrikle çalışan aletlerden yayılmaktadır. Radyofrekans alanlar ise iletişimde, cep telefonları ve baz istasyonlarında, radyo ve televizyon yayınlarında, kablosuz internet, telsiz ile oluşmaktadır.

İnsan hayatını kolaylaştıran teknolojide ki bu gelişmelere parelel olarak insan sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkisi olduğuna dair bilim dünyasında hızla artan araştırmalar yürütülmektedir. Insan vücudunun bu durumdan etkilenmeyen organ veya sistemi neredeyse yoktur.

Sinir sisteminde beyin tümörleri, alzheimer hastalığı, baş ağrısı, işitme bozuklukları, uyku bozuklukları, depresyon, sinirlilik, parkinson hastalığı başta olmak üzere diğer bir çok hastalıkların sıklığı bu maruziyet ile artış göstermiştir.

Uluslararasi kabul gören yaklaşım elektromanyetik alanlarına karşı “İhtiyat İlkesinin” dikkate alınması ve özellikle çocukların ve gençlerin cep telefonlarından mümkün olduğu kadar uzak tutulması olarak kabul edilmiştir.