Dil Tercihi

Fibromyalji Nedir?

Geçmeyen Boyun, Omuz ve Sırt Ağrılarınız Var mı?

Fibromyalji

Fibromyalji kas-iskelet sisteminde oluşan ve uzun süreler etkili olabilen bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Hastalık çoğunlukla 25-55 yaşları arasında özellikle kadınlarda daha sık olmakla birlikte erkeklerde ve hatta çocukluk döneminde de görülebilmektedir. Fibromiyaljinin sebebi henüz çok net bilinmemekle birlikte stres düzeyi ile yakın ilişki içerisinde olduğu düşünülmektedir. Bu hastalık yaygın kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, bitkin olma durumu, uykuda düzensizlikler gibi çeşitli problemlerle karakterizedir. Vücudun bazı hassas noktalarında karakterize olan ağrı mevcuttur. Ağrılar sıklıkla hastalarda vücudun daha çok kullanılan bel ve boyun bölgesinde yoğun bir şekilde hissedilir. Omuz, dirsek, diz ve ellerde de ağrı olabilir. Hastalar vücudunun bir tarafının diğer taraftan daha çok ağrıdığını ifade ederler. El ve ayaklarının şiş olduğundan yakınırlar.

Fibromyalji psikiyatrik bir hastalık olmamakla birlikte psikolojik faktörlerin hastalığın oluşumunu tetikleyen önemli nedenlerden biri olduğu kanıtlanmıştır. Sabahları yorgun uyanma ‘Fibromiyalji‘ hastalığının çok önemli bir belirtisidir. Stresli işlerde çalışanlarda, mükemmeliyetçi ve kendisinden çok şey beklenen kişilerde ve özellikle çalışan kadınlarda daha yaygın görülmektedir. Bu hastalıkta stres ağrıyı artırırken ağrıda mevcut stresi tetiklemekte ve artırmaktadır. Bu bir kısır döngü olarak devam etmektedir. Bu hastalarda özellikle boyun omuz ve sırt bölgesinde yaygın yanıcı ve zonklayıcı bir ağrı tarif ederler. Bu ağrıların yeri hastalar tarafından tam olarak tarif edilemeyebilir ve gezici bir ağrı karakterinden bahsedilmektedir. Bu hastaların yaklaşık olarak yarısında stres bozukluğu, depresyon ve anksiyete bozukluğu saptansa da bu hastalıkların tedavisi bile ağrılardan kurtulmak için yeterli olamamaktadır. Hastalığa özgü herhangi bir laboratuvar ya da radyolojik test bulunmadığı için fibromyalji teşhisi koymak hiçte kolay değildir. Fibromyalji tespiti için pek çok tetkik yapılması gerekebilmektedir. Ancak yapılan tetkikler, altta yatan bir hastalık yoksa genellikle normal sonuç verir.

Bu hastalığın tedavisinde uyku kalitesi artırılması, kafein, alkol ve sigara kullanımı engellenmesi veya azaltılması önemlidir. Hastaya düzenli egzersiz alışkanlığı kazandırmak da tedavinin bir parçasıdır. Gevşeme egzersizleri, yürüme, yüzme gibi egzersizler son derece faydalıdır. Bütün bu düzenlemelerle birlikte çeşitli ilaçlar ve kuru iğneleme, nöralterapi ve hassas nokta enjeksiyonları gibi fizik tedavi yöntemlerine başvurulabilir.