Dil Tercihi

El, Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

Çocuklarda çok sık görüldüğünden dolayı hijyen şartlarına dikkat edilmesi gereken bu hastalık için mutlaka doktora muayene olunması gerekmektedir.

El-ayak-ağız hastalığı belirtileri ve korunma yolları nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Uzm. Dr. Yonca ATILBAZ el-ayak-ağız hastalığı ve tedavi yöntemlerinden bahsetti.

El, Ayak ve Ağız Hastalığının Tanısı Nedir?

El, ayak ve ağız hastalığı çoğunlukla 5 yaş altı çocuklarda görülen bulaşıcı viral bir hastalıktır.

El, Ayak ve Ağız Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

El, ayak ve ağız hastalığında ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, ağız içerisinde ve ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında döküntüler görülebiliyor.

Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

El, ayak ve ağız hastalığından korunmada güvenilirliği kanıtlanmış bir aşı yoktur ve özel bir ilaç ta bulunmamaktadır. Bu hastalık için ateş düşürücü antipiratikler önerilir. Vücuttaki döküntüler için losyonlar, kaşıntıyı gidermek için ağızdan antistamik denilen kaşıntı giderici şuruplar kullanılabilir. Hastalar 7 ile 10 gün içerisinde gelişen tüm bulguların kaybolması ile tamamen iyileşir.

Bu Hastalıktan Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta olan kişiler el hijyenlerine dikkat edip ellerini sık sık yıkamaları gerekmektedir. Kişisel eşyalarını ortak olarak kullanmamaları gerekmektedir.

El, Ayak ve Ağız Hastalığı En Çok Hangi Mevsimlerde ve Nerede Ortaya Çıkar?

El, ayak ve ağız hastalığı genel olarak yaz aylarında parklarda ve havuzlarda bulaşabiliyor.

Hastalık Süresince Nasıl Beslenmek Gerekir?

Hastalık süresince sıvı kaybı çok olacağı için sıvı gıdalarla beslenmek gerekir. Ilık ve yumuşak besinlerle beslenmeleri gerekmektedir.

El, Ayak ve Ağız Hastalığının Bulaşıcılık Süresi Ne Kadardır?

Hastanın ateşinin başladığı süreden itibaren bulaşıcılık riski bir haftadır.