Dil Tercihi

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Beslenme Önerisi

1) Öğün Atlamayın

Yeterli ve dengeli beslenmek için öğün atlamayın. Çünkü atlanan her öğün bir sonraki öğüne kadar daha çok acıkmanıza ve karşınıza çıkan her yemeği kalorisi yüksek veya düşük, miktarca çok veya az demeden ihtiyacınızdan fazla tüketmenize neden olacaktır.

2) Öğününüz Çeşitli Olsun

Mümkün olduğu kadar çok çeşitli beslenmeye özen gösterin. Her gün beslenme planınız içerisinde tüm besin gruplarına (süt, et , sebze, meyve , tahıl )yer vermeye çalışın . Bu besinlerin hepsinden bir öğünde tüketemeseniz de gün içerisinde farklı öğünlerde almaya çalışın.

3) Bol Sebze ve Meyve Tüketin

Sebze ve meyveler bol su ve vitamin – mineral içerip , az kaloridirler. Bol miktarda ve değişik renklerde sebze , meyve tüketmeniz hem kilo kontrolüne yardım eder, hemde birçok hastalıktan (kanser , kalp damar hastalıkları) korunmanızı sağlar.Dikkat edeceğiniz önemli bir nokta ise mevsiminde sebze – meyve tüketimidir.

4) Yağ Tüketimini Azaltın

Beslenmenizdeki yağ tüketimini azaltın. Özellikle katı yağlarda (margarin , tereyağ vb. )uzak durun , daha çok bitkisel sıvı yağları tercih edin. Bir günde en fazla 3 yemek kaşığı sıvı yağ tüketin. Yemeklerinizi hazırlarken kızartma yerine ızgara , haslama , buharda ve fırında pişirme yöntemlerini kullanın.

5) Abur-Cubura Sınırlama Getirin

Abur – cubur olarak nitelendirilen hazır yiyecekler ve ağır tatlılar ,pastalar fazla miktarda yağ ve enerji içerdiğinden hem kilo aldırıcı hemde hastalıklara yatkınlığı arttırıcıdır.Bu nedenle bu yiyeceklere mutlaka sınırlama getirin.

6) Kurubaklagilleri ve Lifli Besinleri Tüketin.

Tüketilen karbonhidrat kaynağının türüne ve miktarına dikkat edin.Saf şeker kaynakları ve rafine unlu besinler yerine tokluk hissini arttıran, kabızlığı engelleyen ve kilo kontrolünü kolaylaştıran kurubaklagilleri (nohut, mercimek, barbunya gibi),lifli tahılları, taze ve kuru meyveleri, sebzeleri tercih edin.

7) Günde 2-2.5 Litre Su İçin.

İnsan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğe sudur.İnsan açlığa haftalarca dayanabilirken susuz ancak birkaç gün yaşayabilir.Vücut ısısının dengelenmesi, metabolizmanın devamı ve vücuttan zehirli atık maddelerin atılması için su elzemdir.Bu nedenle günde 2-2.5 su tüketin.

8) Alkol Alıyorsanız, Azaltın

Alkollü içki tüketme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmeye çalışın,bırakamıyorsanız da azaltın.

Ayrıca içkinin çeşidi de önemlidir. Viski, konyak, vodka gibi sert alkollü içkiler bira ve şaraba oranla daha yüksek kalorilidir.Alkol boş enerjidir, bize dönüşü yağ şeklinde olur.Alkol alırken, yanında atıştırdığınız kuru yemiş, cips türünde besinlerin son derece kalorili olduklarını da unutmayın.

9) Egzersizi İhmal Etmeyin

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme düzeninin içerisine muhakkak bir egzersiz programını dahil edin.Yaşam koşullarınıza uygun, sürekli yapabileceğiniz bir aktivite türünü seçin ve düzenli olarak egzersiz yapın.

10) İdeal kilonuzu koruyun

Hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak, her zaman zinde ve enerjik olmak için sağlıklı kilo aralığınızda olmanız oldukça önemlidir.Bunun için Beden Kitle İndeksi (BKİ),vücut yağ yüzdesi, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümlerinizin sağlıklı dilimde olmasına özen gösterin.