Dil Tercihi

Dizlerinizden Ses Mi Geliyor?

Eklemlerinizden, özellikle de dizlerinizden ses mi geliyor? O zaman bu yazıyı okumanızda fayda var.
Günlük hayatta ve poliklinik şartlarında ortopedi doktorları olarak en sık karşılaştığımız sorulardan biri de “Dizimden hışırtı veya çatlama sesi geliyor korkulacak bir şey var mı?” Eklemlerden hareketle ses gelmesi tek başına korkulacak bir olay değildir. Ağrı yoksa korkmanıza gerek yok. Bir çok eklem hareketle ses çıkartabilir özellikle de dizler bu konuda en ön sırada bulunmaktadır.

“Dizimden hışırtı veya çatlama sesi geliyor korkulacak bir şey var mı?”

Çoğu insanın dizi hareket genişliğinin tamamını kullandığı durumda hışırtı veya patlama tarzında ses çıkarır. Özellikle egzersiz öncesi açma-germe esnasında ve squat egzersizlerinde bu durumla karşılaşılır.

Dizler Neden Ses Çıkarır?

Peki sağlıklı dizler neden ses çıkarır? diye merak ediyorsunuz. Yaş ilerledikçe eklemdeki kıkırdağın kaygan yüzeyinde bazı pürüzlü alanlar oluşur ve eklem hareketiyle birbiri üzerinde kayma suretiyle hareketi sağlayan bu yüzeyler aradaki pürüzlü alanlardan dolayı ses çıkarır. Diğer bir olay ise eklem çevresinde ekleme sağlamlık veren ve iki kemiği birbirine bağlayan ligament denilen yapıların hareket esnasında bazı nedenlerden dolayı ses çıkarmasıdır. Bu iki nedenden dolayı oluşan ağrıda genelde ağrı ve şişme olmaz . Ses ile birlikte ağrı ve şişme oluyorsa ortopedi uzmanına görünmenizde fayda olacaktır. Çünkü bazı hastalıkların belirtisi olarak dizlerde ağrıya hışırtı veya patlama tarzında seste eşlik eder.
Ses ile birlikte ağrı ve şişme oluyorsa ortopedi uzmanına görünmenizde fayda olacaktır.

Bu hastalıklara birkaç örnek vermek gerekirse;

Menisküs yırtıkları: Menisküs dizlerimizde amortisör görevi gören kıkırdağa gelen yükü eşit şekilde tüm kıkırdağa yayan C şeklinde bir yapıdır. Özellikle gençlerde spor travmaları sonucu görülen menisküs yırtıklarından sonra dizlerde şişme ve hareketle takılma ve patlama sesi duyulabilir. Gençlerde spor travması ile oluşan bu yırtıklar yaş ilerledikçe daha basit hareketlerle görülebilir, bu yüzden dizdeki sese ağrı eşlik edince doktor tarafından değerlendirilmek uygun olacaktır.

Kıkırdak yaralanması veya aşınması: Özellikle spor travmalarından sonra eklem kıkırdağı hasarlanabilir ve eklemden bir parça kopup eklem içinde şişmeye ve takılmaya neden olabilir. Yaş ilerledikçe eklem kıkırdağının yavaş yavaş hasarlanması sonucu olarak osteoartrit dediğimiz oldukça sık görülen bir kıkırdak hastalığı oluşur. Osteoartritte de dizlerden ses gelmesi ve ağrı görülür.

Sağlıklı dizler için yapmamız gerenler;

  • Bacaklarınızı ve dizleriniz güçlendirmek için düzenli egzersiz yapın. Ağırlıklar veya direnç bantları ile egzersiz yapın ya da squat ve lunges gibi vücut ağırlığı egzersizlerini haftada en az iki kez yapın. Yürüyüş yapmak ve düzenli bisiklete binmekte bacak kaslarınızı kuvvetlendirecektir.
  • Egzersiz öncesi mutlaka ısının. Isınmadan yapılacak egzersiz ile kas ,ligament ve eklem yaralanmasına neden olabilirsiniz.
  • Esnek olun. Egzersiz yapmadan önce dinamik germe ile eklem hareket arkı boyunca kaslarınızı gevşetin. Egzersiz yaptıktan sonra statik germe ile 15 dakika kaslarınızı gergin halde tutarak kaslarınızın esnek olmasını sağlayın.Bunlar yaralanmayı önlemeye yardımcı olur. Özellikle diz sağlığı için düzenli olarak uyluk ön ve arka grup kaslarınızı gerin ( sırasıyla quadriseps ve hamstringler).
  • Eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız yavaş yavaş arttırarak daha ağır ve daha uzun egzersiz formuna ulaşın. Hızlı olarak arttırılan programlar yaralanmalara ve spordan uzak kalmaya neden olacaktır.
  • Ayaklarınızı iyi kavrayan ve yaptığınız spora uygun ayakkabılar giyin.
  • Sağlıklı bir kiloda kalın ve sık sık kilo alıp vermeyin. Kilonuza dikkat ederseniz dizler üzerindeki baskıyı azaltacaksınız ve aşırı kiloların neden olduğu erken osteoartrit riskinden uzaklaşacaksınız.