Dil Tercihi

D Vitamini Eksikliği

Kış Geliyor!  D Vitamininizi Ölçtürdünüz mü?

D vitamini eksikliği sadece ülkemize ait bir problem değildir. Dünya genelinde kadın cinsiyette oldukça yaygın görülmektedir. Bu yüzden hastalar tarafından D vitamini kullanımına ve takviyesine sıkça başvurulmaktadır. Bu vitamin sağlıklı yasam için tartışılmaz bir öneme sahiptir. Belli aralıklarla vücudumuzdaki seviyesi ölçülüp yetersizliği durumunda dışarıdan alımı sağlanmalıdır. Kemik gelişimi ve kalitesi için önemi bilinmekle birlikte vücutta pek çok fonksiyon içinde D vitamini hayati öneme sahiptir. Son olarak D vitamininin özellikle vücut savunmasının güçlendirilmesinde hayati öneme sahip olduğu ve eksikliği durumunda hastaların bağışıklık sisteminde ciddi çöküşler yaşanabileceği açıklanmıştır. Vitamin D’nin güneş kaynaklı olduğu ve güneşin etkisiyle vücudumuzda sentezlenen bir vitamin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Buna rağmen her mevsim güneşli ama bir o kadar da D vitamini yönüyle fakir bir ülke olduğumuz söylenebilir.

Özellikle eksikliği güneş ışığı alımının azaldığı kış aylarında görülse de yılın genelinde eksikliği görülebilmektedir. Vucutta bulunması gereken miktarı halen tartışmalı olsa da 30-100 ng/ml aralığı genel kanaat olarak normal kabul edilmektedir. Normal olan değerlerin alt ve üst sınırları mutlaka doktor kontrolünde olmalı ve tedavi edilmelidir. Vücudunda D vitamininekarsı rezistans yani direnç olan hastalarda belli aralıklarla D vitamini takviyesi yapılsa bile bu vitaminin kanda eksikliğine engel olunamayacağı bilinmektedir. Bu yönüyle doktor kontrollünde bulunmak önem arz etmektedir. Kanaatime göre günlük D vitamini ihtiyaçları kişisel farklılıklar göstermektedir. Günlük doz konusunda da ortak bir fikir yoktur. Yaşa bağlı olarak çocuklar ve hamileler için 800, sağlıklı yetişkinler için 400 ünite civarında D vitaminine ihtiyaç olduğu belirtilse de bu rakamı 1000-3000 ünite arasında değişiklik gösterdiğini savununan bilim çevreleride bulunmaktadır. Yapılan çalışmada, denize girme alışkanlığı olanlarda, arabası olmayan ve daha fazla yürüyüp güneşe daha fazla maruz kalan kişilerde D vitamini düzeyinin daha iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir.

Vitamin D eksikliği başta iskelet ve kas sistemi olmak üzere birçok organda bir takım etkiler yaratabilmektedir. Vitamin D’nin belli düzeyde tutulmasının insan sağlığına, özellikle vücut kas sistemi sağlığına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Son dönemdeki bilimsel çalışmalar D Vitamini eksikliğinde kas-iskelet sistem ağrılarında artışla birlikte tümör gelişiminde, kalp-damar hastalıklarında, diyabette, ve enfeksiyonlara eğilimde ve son olarak depresyona eğilimde de bir artışa yol açabileceğini göstermektedir.

Vücutta D vitaminin fazlalığı önce kanda kalsiyum seviyelerinin aşırı yükselmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte mide bulantısı, yorgunluk, susuzluk, sık idrara çıkma, baş dönmesi iştahsızlık, karın ağrısı, kabızlık da ek belirtiler şeklinde kendini göstermektedir.

Genel vücut sağlığımız için D Vitamini seviyemize dikkat etmeliyiz.